Под „изгниване на мозъка“ се има предвид влошаване на психическото или интелектуалното състояние на дадено лице от прекомерната консумация на тривиално онлайн съдържание.

Някои експерти смятат, че постоянното скролиране в социалните медии прави точно това.

Когато зомбирано превъртате през „образователните“ клипчета в TikTok, хабенулата, т.е. частта от мозъка, отговорна за мотивацията и вземането на решения, се активира. Именно заради нея засядаме в безкрайно скролиране с часове. Проблемът е, че когато чрез виртуалното пространство я поддържаме изкуствено активна за дълъг период, тази област може също и да „убие“ мотивацията ни да правим каквото и да било друго.

От непрекъснатото скролване буквално „угасва“ нашата способност да действаме в истинския живот и се пристрастяваме към нещо напълно безполезно, което неизбежно води до деградация.

Всеки път, когато избираме социалните мрежи, вместо да свършим някоя важна задача, това несъзнателно предизвиква у нас безпокойство и вина, активирайки хабенулата още повече.

Заради изкуствено създадения от тях допамин, постепенно мотивацията ни за всичко продуктивно в реалността изчезва и оставаме с едно тъпо усещане за празнота и безцелие.

А за капак, човешкият мозък не е проектиран да възприема и абсорбира информацията по този начин, напротив. Именно кратките, постоянно сменящи се видеоклипове на коренно различни теми влияят изключително негативно на паметта, концентрацията и когнитивните ни способности! Затова, едва минути след като сте приключили със „сеанса“, забравяте над 98% от видяното.

На практика приложенията като TikTok са проектирани да бъдат антисоциални мрежи и поразяващи масите оръжия, неслучайно в много държави започнаха да се усещат и да ги забраняват като заплаха за националната сигурност.

Присъединете се към нашите: