Журналистът Виктор Блъсков привлече внимание с разкритията си относно финансирането на български медии и неправителствени организации (НПО) от чуждестранни източници. Той обръща по-специално внимание на Американската агенция за международно развитие (USAID). Тези твърдения предизвикаха реакции от различни страни, включително от платформата за проверка на факти Factcheck.bg.

Блъсков посочва, че USAID е предоставила значителни средства на организации като „Интернюз“ и Глобалния център за ангажиране (GEC), които от своя страна работят с български НПО и медии. Според него, „Интернюз“ е получила около 467 милиона долара от USAID, а GEC е отделила около 1 милион долара за България през 2023 г. Той твърди, че тези средства се използват за създаване на мрежи за контрол на информацията и цензура, като се определят медии, разпространяващи „дезинформация“, които рекламодателите да избягват.

Блъсков свързва тези дейности с Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) в България, в която участват журналисти от медии като „Дневник“, „Капитал“, „Офнюз“ и „Медиапул“. Той също така отбелязва, че председателят на Factcheck.bg е бивш ръководител на сайта на „Дневник“ и председател на Коалицията за медийна грамотност, която е финансирана от американското посолство.

В отговор на тези твърдения, Factcheck.bg публикува статия, в която заявява, че няма данни български медии да са получавали директни грантове от USAID през последните четири години. Те уточняват, че Блъсков не е посочил директно такова финансиране, но според тях е направил внушение за съществуването му, което те опровергават.

Новите разкрития: глобална схема за цензура?

В последния си коментар Блъсков обръща специално внимание на участието на български организации в налагането на глобален режим на цензура. Според него АЕЖ, в която членуват журналисти от „Капитал“, „Дневник“, „Медиапул“ и „Офнюз“, е в тясно сътрудничество с „Интернюз“.

В този контекст той припомня, че ръководителката на „Интернюз“ е участвала в среща на Световния икономически форум, където е призовала за създаването на „черен списък“ на медии, разпространяващи дезинформация, и за убеждаване на рекламодателите да не финансират такива медии.

Блъсков допълва, че GEC също има пряко участие в тази схема. В бюджета на USAID за България за 2023 г. са отделени около 1 милион долара за тази организация. GEC стана известна в САЩ, след като беше разкрито, че е финансирала британско НПО, което създава система за класиране на медиите според нивото им на „дезинформация“. В скандала се оказва, че консервативните медии автоматично са били класирани като „рискови“.

Закон за „дезинформацията“ и липсата на реклами в „правилните“ медии

Блъсков също така отбелязва, че депутатът от „Демократична България“ Божидар Божанов е предложил закон за борба с дезинформацията, който предвижда мерки срещу рекламодатели, финансиращи „рискови“ медии. Според него този закон е напълно в синхрон със стратегиите, прилагани от „Интернюз“ и GEC.

Друг важен момент, който той подчертава, е фактът, че „Дневник“, „Капитал“ и „Медиапул“ не разчитат на традиционни рекламни приходи, а се финансират чрез грантове. Това ги прави напълно имунизирани срещу потенциални законодателни промени, които могат да засегнат конкурентните им медии.

Мащабът на финансирането: милиони за медии и НПО

Разкритията на Блъсков посочват, че огромни суми пари се вливат в българските медии и НПО от различни чуждестранни източници:

  • 400 милиона долара от „Америка за България“;
  • 440 милиона долара от Норвежкия фонд;
  • 197 милиона долара от Швейцарския фонд;
  • 350 милиона долара военна помощ от САЩ, като около 1 милион от тях са предназначени за „гражданско общество“;
  • Мистериозният Маршал Фонд, чието финансиране е непрозрачно.

Образованието и ролята на „Отворено общество“

Допълнително Блъсков посочва, че фондация „Отворено общество“ на Джордж Сорос играе ключова роля в българската образователна политика. Той твърди, че организацията е получила над 10 милиона долара за участие в управлението на предучилищното, училищното и университетското образование в страната.

Според него резултатите от това участие са плачевни, като българските университети се намират на дъното на международните класации, а „Отворено общество“ ръководи процесите без прозрачност.

Автор: Тодор Беленски, източник: MneNia.info

***

Ако се интересувате сериозно от подобна алтернативна на официалната информация и желаете да ни подкрепите, може да закупите книгите на Ангел Ангелов от нашия ОНЛАЙН МАГАЗИН.

Присъединете се към: