Споделяме интересна новина от нашите съратници – РТВ „Истина и Свобода“:
Да припомним, че поискахме от ЦИК с копие до Министерството на електронното управление изборите да бъдат касирани заради незаконната употреба на машини за гласуване.
В ЦИК разбира се се направиха на ударени и въобще не ни отговориха. Никак не им е изгодно да признаят нарушенията на Изборния кодекс по отношение на сертифицирането на машините, направени още преди изборите да се проведат. Нарушения, за които и те носят вина, но успешно ще се скрият зад колективната си безотговорност при едно прокурорско разследване.
За разлика от тях министърът на електронното управления е едноличен орган на властта и може много здраво да го отнесе по Наказателния кодекс, заради престъпление по служба, бездействие с власт, престъпление срещу изборните и политическите права на гражданите, а при честно разследване на прокуратурата и за организирана престъпна група, защото той не прави “сертифицирането” сам, а има редица служители в министерството – отговорни за това.
Така че, отлично разбираме гузното мълчание на министерството по нашия сигнал. Просто няма как да ни отговорят без да се самоуличат в престъпление.
Тъй като не сме партия и не участваме в изборите, нямаме право да ги оспорваме пред Конституционния съд, затова атакувахме по заобиколен път. Защото за щастие, други партии го направиха и вече има две дела пред КС за касиране на изборите – едното на ИТН за частично, а другото на “Величие” за цялостна отмяна на изборните резултати.
Затова ние използвахме отворената врата и изпратихме становище на Конституционния съд, в което доказваме незаконността на машинното гласуване и искаме отмяна на резултатите от него.
С това обаче ще паднат изборните резултати като цяло. Ето и нашето предложение, (входящ номер – 590/13.11.2024 г.), на което конституционните съдии не могат да откажат:
До
Конституционния съд
Град София
С Т А Н О В И Щ Е
от Радио и Телевизия „Истина и Свобода“
Относно: Дело № 34/ 2024 г. за касиране на изборите за 51-во Народно събрание.
Уважаеми Дами и Господа,
От години пишем за фалшифицирането и незаконността на изборите в България, особено при провеждането им с машини за гласуване. Подавали сме сигнали до ЦИК и МЕУ, на които нямаме никакъв отговор.
Затова бихме искали да приемете нашето становище по горецитираното Конституционно дело, доколкото засяга основни човешки, граждански и политически права на основание чл. 45 от КРБ и чл. 20а ал. 2 от Правилника за организацията на дейността на Конституционния съд.
Машинното гласуване на извънредните парламентарни избори проведени на 27 октомври 2024 г. е незаконно, защото е в грубо нарушение на редица изисквания на Изборния кодекс. Ето и юридическите аргументи и доказателствата за това подредени по важност:
1. На първо място, грубо беше нарушен член 213а ал. 1 от ИК, изискващ ЦИК да “придобива права върху програмни продукти или възлага разработването на програмни продукти по такъв начин, че държавата да разполага с права за тяхното използване и модификация с оглед целта, за която се придобиват.” Държавата, в лицето на Централната Избирателна Комисия, в момента НЕ разполага с изходните кодове на UEFI системата за първоначално зареждане на операционната система на машините, нито с кода на самата операционна система – Ubuntu Linux 20.04.6, нито с кода на специализирания софтуер – „Платформа за управление на изборите“, нито с изходните кодове на смарткартите SafeNet IDPrime 940. Тези софтуери са със затворен код и собственост на частни търговски фирми. Следователно, нито една институция в България, не разполага с правата върху тях, нито може да ги модифицира, нито да провери как всъщност работят. Това прави тези софтуери проблематични и работата на машините с тях по никакъв начин не може да бъде гарантирана и удостоверена. Единственият софтуер, върху който ЦИК има права и достъп до изходния код, е софтуерът за самото гласуване. Но той работи върху и чрез гореописаните системи, зависи изцяло от работата им и по никакъв начин не може да се осигури, удостовери и гарантира, че работата му няма да бъде манипулирана, фалшифицирана и компрометирана от тях.
2. В нарушение на Чл. 213а ал. 3 от Изборния Кодекс НЕ беше осигурен достъп до устройствата, документацията и изходния код на представители на партиите, коалициите и инициативните комитети. Те не могат самостоятелно да проверят работата на машините, а “достъпът им до изходния код” е ограничен до това, да им показват на екран за час-два, части от изходния код само на софтуера за гласуване. За сведение, той е над 500 000 реда или около 17 700 страници, програмен код, който не се предоставя изцяло на горецитираните участници в изборите. Те не могат по никакъв начин да го проверят, да се убедят в годността и безпроблемната му работа. Такива проверки могат да направят само специалисти, разполагащи с пълния код и то в рамките на 12-24 месеца проучване и тестове.
3. При горецитираните проблеми, изискванията на Чл. 213а ал. 4 от ИК са явно и грубо нарушени и удостоверяването на съответствието на доставения тип техническо устройство за машинно гласуване (ТУМГ) е невъзможно, а “сертифицирането” от министъра на електронното управление е изначално провалено и няма никаква стойност.
4. Всички горецитирани аргументи се отнасят и до софтуера с който “Информационно обслужване” АД, изчислява изборните резултати. Той също е със затворен код, никога не му е правена независима проверка, никой и никога не е получил достъп до изходния му код и не може да се гарантира точната му, надеждна и безпроблемна работа.
5. В медиите е пълно с разкрития, как точно този софтуер фалшифицира крайните резултати на изборите, добавяйки данни от несъществуващи секции в изчисленията, с което прави една или друга партия „победител“. Видният разследващ журналист, писател и общественик Григор Лилов е завел две преписки в прокуратурата по тези случаи.
6. ЦИК няма никакъв контрол върху техниците на частната фирма, инсталиращи софтуера на машините за гласуване, които са над 10 000. Така не може да се гарантира, какъв точно софтуер е качен и какво прави той в изборния ден. Прословутите хеш кодове създадени от ЦИК, могат безпроблемно да се имитират с манипулиране на софтуерите на операционната система и UEFI фърмуера, предвид на изложените в т. 1 факти.
7. Предвид на всички тези доводи е ясно, че по никакъв начин не са изпълнени изискванията на чл. 213 ал. 1, т. 4, 5, 7, 9, 10, 14, 16 и 17 на Изборния кодекс.
Единственото правилно и законосъобразно решение в момента, би било да бъдат обявени за невалидни резултатите от машинното гласуване в цялата страна, което автоматично обезсмисля изборните резултати като цяло.
Затова, предлагаме КС да анулира резултатите получени от гласуването с машини, като недействителни, поради липса на валидна сертификация на използваните ТУМГ и да отмени Решение № 3972-НС от 30 Октомври 2024 г. на Централната избирателна комисия (ЦИК), като касира изборите за народни представители в 51-mo Народно събрание на Република България.
Дата: 13.11.2024 г.
Град София
РТВ „Истина и Свобода“
Александър Иванов – редактор
Сега ще стане интересно. Да напомним, че веднъж вече Конституционният съд прие наше становище за понятието пол, когато гледаше второ дело за Истанбулската конвенция, даже ни цитира в решението си.
Браво на Сашо от Истина и свобода!